Koniec zero waste? Powrót plastiku?

Aktualizacja: 27 sie 2020


W poniedziałek był Dzień Bez Śmiecenia ustanowiony przez Europejski Eko-parlament Młodzieży kilkanaście lat temu. O śmieciach myślę ostatnio często, szczególnie gdy w sklepie wyrzucam do przepełnionego kosza kolejne foliowe rękawiczki, które muszę założyć na dłonie. Wtedy też gdy z ekipą akcji #ngosySZYJĄMASKI3city pakujemy tysiące jednorazowych maseczek flizelinowych, których przydatność to czasem kilka minut. Czy koronawirus zatrzymał trendy zero waste, less waste i plastic free?

Jak jest?

Słabo. Taka myśl przychodzi do głowy, gdy obserwujemy naszą codzienność. Wspomniane jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji w plastikowych butlach i pojemniczkach, brak możliwości kupna żywności do własnego opakowania oraz wstrzymany ruch sieci wymiany rzeczy na e-giveboxach czy w stacjonarnych punktach givebox lub jadłodzielniach. Zdawać, by się mogło, że nawyki ciężko wypracowywane przez eko-ambasadorów i entuzjastów w jednej chwili umarły. Jedynie food-sharing działa i żywność nadprogramowa się nie marnuje, bo jest kogo karmić.

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste pisze wprost:

,,Zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przejazdu przed zero waste” mówi nasza najważniejsza zasada. W sytuacjach kryzysowych i związanych z zagrożeniem zdrowia, wszelkie plastikowe przedmioty jednorazowego użytku (butelki z wodą, maseczki, rękawiczki, wszelki sprzęt medyczny i ochronny) są jak najbardziej potrzebne i uzasadnione.”

Czy to znaczy, że mamy odpuścić? Patrzeć jak naszą okolicę zaśmieca wszędobylski plastik?

Co robić?

Robić swoje i myśleć.

Kolejne zdanie przytoczone w tym samym artykule przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste przypomina o innej zasadzie:

Nie zwalnia nas to z rozumnego korzystania z tych dobrodziejstw, w przeciwnym razie sami doprowadzimy do kolejnej epidemii.”

Korzystajmy zatem z własnego rozumu, szukajmy rzetelnych źródeł, postępujmy zgodnie z naszymi wartościami. Walka ze zmianami klimatu to także nasze małe nawyki eko, less i zerowastowe. Mówmy o tym, że plastik w czasie pandemii jest niebezpieczny, bo wirus na foliówce zachowuje zakaźność aż 2-3 dni. Nośmy maseczki wielorazowego użytku, bo możemy je codziennie dezynfekować w warunkach domowych. Dalej segregujmy we właściwy sposób śmieci. Wszystkie jednorazowe rękawiczki i maseczki muszą trafić do ODPADÓW ZMIESZANYCH. A te które używane są przez lekarzy i tak trafiają do odpowiedniej medycznej utylizacji.

Jak będzie?

Dobrze będzie! Wierzymy, że wróci zdrowy rozsądek i nie będzie już konieczności noszenie pseudo-rękawiczek foliowych w sklepach. I jesteśmy przekonani, że koronawirus tylko wzmocni działania less i zero waste. Dlaczego?

Pomyśl! Ilu ludzi straciło możliwość zarabiania? Też jesteś w tej grupie? Bo ja po części tak. Straciłam 50 % swoich dochodów pochodzących z branży eventowej. Co oznacza, że na każdą złotówkę patrzę dwa razy zanim ją wydam. Świadomość rozsądnych decyzji zakupowych wzrośnie. Tak… bo taniej będzie naprawić czy kupić z drugiej ręki niż zapłacić za nowe.

Trendy less waste i zero waste zyskają zatem na znaczeniu z powodów czystej ekonomii budżetu domowego. Ludzie przekonają się, że nie marnowanie się opłaca. Przemyślane listy zakupów, własne przetwory czy też świadome korzystanie z lokalnej oferty. Przekazywanie rzeczy i niepotrzebnych przedmiotów zyska jeszcze większą publiczność, tak samo jak przerabianie czy naprawianie swoich ciuchów.

W myśl tej filozofii działa w Gdańsku nasza Spółdzielnia Socjalna Zeroban. Szanujemy to, co już jest i chcemy z tego skorzystać. Bierzemy na warsztat różne istniejące materiały, jak np banery reklamowe czy ubranie z second handów i nadajemy im drugie życie, tak by znalazły swoje miejsce w drugim obiegu, po cenach, które pozwalają zapłacić za pracę, tym osobom, które je dla Ciebie tworzą. Zaopiekujemy się także tym rzeczami, które zalegają w Twojej szafie i zbierają kurz, bo wyszły z mody, zmieniły rozmiar, uszkodziły się.

Nasz trójmiejski i wrzeszczański e-givebox znowu ruszył… czyli wszystko wraca do normy…

To nie koniec, tylko kontynuacja.

Rzeczywistość, która się rodzi na naszych oczach, to tylko kontynuacja tego, co zaczęło się w mądrych głowach przed koronawirusem. Wbrew temu, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, kierunek świadomej konsumpcji zyska na znaczeniu. Pandemia przyczyniła się do wzmocnienia wartości tego, co mamy. Zdrowia, rodziny, czasu, relacji, ale także zrewidowała nasz konsumpcjonizm.

Bo to właśnie on przyczynił się do tego światowego kryzysu. Osłabił nasz klimat i osłabił nasze ciała. Ale to już inny temat…Rękawiczki i maseczki jednorazowe wyrzucamy do odpadów zmieszanych!

48 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie