Jak założyć grupę lokalną?

Wejherowo i Słupsk odebrały pierwszą partię materiałów do szycia maseczek.

Jak uruchomić akcję szycia maseczek na potrzeby lokalnych placówek medycznych i opiekuńczych?

1. Rozpoznanie potrzeb

Musicie zebrać informacje o potrzebach – kto potrzebuje, ile i przede wszystkim jakich maseczek. Pamiętajcie, że szyjecie maseczki higieniczne, bez atestów, ale które także są bardzo potrzebne, by nie rozsiewać innych zarazków oraz utrzymać podstawowe zasady higieny.

Szpital lub placówka medyczna może zamówić u Was konkretny rodzaj maseczki – najlepiej byście mieli to na piśmie – z dokładnymi wytycznymi z jakiego materiału i ile warstw.

Jeśli szpital lub placówka dysponują flizeliną medyczną, przekazuje ją Wam za pomocą zwykłego protokołu przekazania.

Po otrzymaniu od Was maseczek to oni sami sterylizują je na miejscu.

Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej pytają o maseczki jednorazowe z trzech warstw flizeliny lub dwóch warstw bawełny/tetry i jednej warstwy flizeliny. Te maseczki lądują po godzinie do utylizacji.

Kto jeszcze oprócz szpitali i placówek medycznych?

• placówki opiekuńcze

• służby mundurowe

• domy opieki, hospicja

• opiekunowie środowiskowi itd.

2. Zdobycie materiałów

Szyjecie z płótna bawełnianego 100 % i/lub z flizeliny medycznej. O ile łatwo jest zdobyć ten pierwszy materiał, z tym drugim może być kłopot.

1. Płótno/gumki/nici

• spróbujcie zdobyć go lokalnie, zadzwonić do hurtowni – może udostępnią Wam bezpłatnie, ogłoście przez lokalne media, że szukacie darczyńców materiału

• jeśli nie uda się bezpłatnie – zadzwońcie do samorządu czy może uruchomić jakieś środki na pokrycie tego wydatku albo kupić go dla Waszej akcji

• możecie też spróbować uruchomić własną zbiórkę np. na Facebooku, zachęcić lokalne media do wsparcia inicjatywy

• jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów Was nie kręci, wtedy zwracacie się do nas – zamawiacie, ale musicie po materiał przyjechać do Gdańska - KONTAKT KAROLA 507 769 619

2. Flizelina

• szpital powinien postarać się Wam dostarczyć dany materiał – naciskajcie, aby zamówił.

• jeśli jednak nie w stanie tego zrobić – brak środków, brak zasobów ludzkich, brak czasu – wtedy zgłaszacie do nas te potrzeby – KONTAKT PAWEŁ 790 590 474 LUB ANNA 502 293 044

3. Zaangażowane lokalnych samorządów i mediów

Dlaczego? Bo ułatwi to dotarcie do:

• kolejnych wolontariuszy do szycia i rozwożenia

• potencjalnych darczyńców mogących sfinansować zakupy, koszty paliwa itd.

• kolejnych potrzebujących maseczek

Uruchomcie wszystkie Wasze „cenne” kontakty, dzwońcie po pomoc.

Pamiętajcie, przy tej skali pandemii, potrzeby będą wzrastać i dobrze skoordynowane działania lokalne mogą być cennym wsparciem oraz skutecznym działaniem.

W razie pytań organizacyjnych piszcie do Moniki, która koordynuje funkcjonowanie jednostek terenowych akcji #ngosySZYJĄMASKI3city – adres mail: popow@dobrarobota.org

Aktualnie rozpoczęły swoją działalności jednostki w TCZEWIE, WEJHEROWIE, SŁUPSKU oraz LĘBORKU.