Miłość w czasach zero waste

Ona: „Walentynki są w piątek”.

On: „No wiem. A w czwartek jest zaplanowany newsletter.”

Ona: „Ale wszyscy będą wysyłać serduszka, buziaczki, słodziaczki. Też mamy tak zrobić?”

On: „Nie wykreślisz tego dnia z kalendarza.”Zgadza się. Nie wykreślimy i wcale nie będziemy bojkotować. Dołożymy nawet swoje trzy grosze do tego marketingowego szaleństwa konsumpcjonizmu! Podobnie jak inne „amerykańskie” okazje, które nasza rodzima ziemia wchłonęła, Valentine’s Day jest świętem wykreowanym przez armię marketingowców, co roku wmawiającym wszystkim, że absolutnie tego dnia trzeba wyrazić swoją miłość do bliskiej osoby podarunkiem! Sama zasada nie jest złem szatańskim. Tymczasem absurdem jest twierdzenie, że koniecznie musi się to wiązać z wydatkiem pieniężnym lub o zgrozo! marnowaniem.


W drugiej połowie stycznia 2019 roku przeprowadzono badanie na grupie 6400 respondentów w 38 krajach. I okazało się, że najwięcej na prezenty wydają mieszkańcy Irlandii ( śr. 140 euro), Tajlandii (śr. 128 euro) oraz Wielka Brytania (śr. 114 euro). W każdym z tych przypadków więcej wydadzą mężczyźni. Polska jest pod koniec zestawienia – panowie przeznaczą na swoje połówki 55 euro, a panie – 33 euro, czyli śr. Po 194 zł. Za nami są Argentyna, Nigeria, Węgry, Indie, Białoruś i Filipiny. (źródło picodi.com)
Kartki, kwiatki, balony, wstążki, pluszaki, słodycze itd… Według bloga www.sustainablefoodtrust.org, badania z 2014 roku wykazały, że w USA z okazji świętowania dnia zakochanych, zostało sprzedanych ponad 36 mln czekoladowych pudełek w kształcie serduszka, 190 mln róż i 1 mld kartek walentynkowych. Ale to było 6 lat temu… od tego czasu wiele się zmieniło.
Dziś ponad 81% ludzi uważa, że Walentynki są zbyt komercyjne, a ok. 50% stawia w tym względzie na trendy zero waste. Większość bardziej ceni sobie atrakcyjne spędzenie czasu we dwoje, czyli przede wszystkim przeżycia – wspólny wyjazd lub wyjście, uroczysta kolacja, degustacja trunków, masaż we dwoje, niezwykłe doświadczenie np. koncert ulubionej gwiazdy, miejsca VIP na sportowym wydarzeniu, przejażdżka ekskluzywnym samochodem itd.


Jednakże tym prezentom i tak towarzyszą najczęściej cięte kwiatki, kartki i maskotki lub inne bibelociki, które oczywiście mają wartość sentymentalną, ale może warto zastąpić je czymś trwalszym, co jednak nie będzie się kurzyło lub po prostu nie wyląduje na śmietniku.


Pamiętajcie… zaczynamy od drobnych kroków:

1. Zamiast ciętego kwiatka w celofanie, ze wstążką i aluminium – wybierz kwiat doniczkowy, ogród w szkle lub bukiet warzyw.

2. Jeśli kupujesz kosmetyki, postaraj się, by było z półki eco i plastic free.

3. Kartkę zrób własnoręcznie z tego, co masz już w domu, a może nawet online.

4. Stwórz sam słodycze z dobrych, wartościowych produktów i zapakuj się w opakowanie przyjazne środowisku.

5. Prezenty możesz także kupić u lokalnych rzemieślników, spółdzielni socjalnych, poszukaj w sklepach charytatywnych i innych z drugiej ręki.

6. Sam zrób, przerób, przetwórz, majsterkuj itd…

W sieci jest pełno blogów DIY i mnóstwo video – czasem można znaleźć coś naprawdę niesamowitego, co zachwyci bliską nam osobę. Przede wszystkim najbardziej cenny będzie wysiłek, jaki włożycie!!!Naszym wkładem do świętowania Walentynek 2020 jest zatem namówienie Was do wdrożenia ducha zero waste i uruchomienia własnej kreatywności. Nie idźcie na łatwiznę, tylko pomyślcie o odpowiedzialnym spędzeniu święta dedykowanemu miłości… a tym uczucie przecież darzymy także nasze środowisko. Znowu kiedyś chcemy mieć cztery pory roku, a nie dwie!

59 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dołącz do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację „Nielada Historia” w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Oświadczam, że zapoznałem/am się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Oświadczam, iz zapoznałem/am się z informacją dot. przetwarzania danych osobowych. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.

Dane kontaktowe:

ul. Dokerów 17, 80-812 Gdańsk

tel. kom.: +48 609 921 609