Etap I. Profesjonalna strona internetowa w 14 krokach.

Aktualizacja: 29 sie 2019Wszyscy mamy tendencję do przyjmowania rzeczy za pewnik. W dodatku dzięki technologii, która robi olbrzymie postępy, możemy wykonać jeszcze więcej zadań, nawet nie zdając sobie sprawy z ich złożoności. Spójrz, jak łatwo jest uzyskać dostęp do dowolnego wideo w telefonie (Twój trzyletni bratanek już to robi jedną ręką) lub znaleźć miłość za pomocą kciuka.


Stworzenie własnej strony internetowej jest jednym z tych cudów, które stały się rzeczywistością. W roku 2019, dzięki możliwościom opracowanym przez twórców stron internetowych, każdy może zaprojektować swoją własną obecność online, być z niej naprawdę dumny i olśnić swych klientów, partnerów lub gości. Tak, to możliwe, nawet jeśli nie posiadasz dyplomu z informatyki lub projektowania.


Jeszcze jest lepiej: niezliczona ilość dostępnych profesjonalnych aplikacji (sklep internetowy, rezerwacje itp.) ułatwia generowanie przychodów, pielęgnowanie społeczności fanów i promowanie marki. Innymi słowy, strona internetowa nie jest już tylko piękną, statyczną wystawą sklepową - to centrum Twojego biznesu w świecie online. Nie możesz sobie pozwolić, żeby go nie mieć. Kropka.


Jak zacząć? Oprócz filiżanki ciepłej kawy i czasu na inwestycję, potrzebujesz podstawowej wiedzy, aby znaleźć się na właściwej drodze. Właśnie o to chodzi w tym poradniku. Począwszy od wyboru kreatora witryny, a skończywszy na ubieganiu się o domenę, od tworzenia treści do znalezienia się w wynikach wyszukania w Google.


Oto wszystkie kroki, które musisz wykonać, aby stworzyć profesjonalną witrynę w 2019 roku:


Etap I: "PRZEMYŚL!"

01. Ustal swój cel

02. Wybierz swojego budowniczego witryny

03. Określ swój układ

04. Wybierz nazwę domeny

05. Zbierz swoje treści


Etap II: "BUDUJ!"

06. Dodaj odpowiednie strony i podstrony

07. Zadbaj o funkcjonalność - w pierwszej kolejności

08. Nie bój się SEO

09. Wybierz profesjonalne narzędzia, których potrzebujesz

10. Przystosuj stronę dla wszystkich


Etap III: "DZIEL SIĘ!"

11. Angażuj swoich gości

12. Dostosuj na telefon komórkowy

13. Zadzwoń do przyjaciela

14. Publikuj i wróć do niej - śledź trendy i ulepszaj


Etap I: "PRZEMYŚL"

Krok 01. Ustal swój cel

Przed rozpoczęciem prac nad witryną musisz być pewien, co chcesz osiągnąć. Strona internetowa może przybierać różne formy, w tym:

- sklep internetowy, w którym możesz sprzedawać swoje produkty na całym świecie,

- portfolio prezentującą Twoją sztukę,

- strona docelowa promująca kampanię marketingową,

- strona internetowa CV, aby przekonać rekrutujących,

- blog do dzielenia się swoją wiedzą,

- strona wydarzenia na przyjęcia, imprezy firmowe i inne spotkania okolicznościowe.

Cokolwiek postanowisz, Twoja witryna powinna spełniać jeden główny cel i tylko jeden. Co nie znaczy, że musi ona być monotematyczna. Na przykład fotograf może wyświetlać zdjęcia z poprzednich wydarzeń lub pisać artykuły na blogu, ale to wszystko powinno służyć głównemu celowi: nawiązania kontaktu z nowymi klientami.

Pamiętaj, że Twoi użytkownicy i boty Google chcą w mgnieniu oka zrozumieć, o co chodzi w Twojej firmie. Posiadanie wielu głównych celów może spowodować zamieszanie, co z kolei zwiększa szanse przedczesnego opuszczenia strony przez użytkowników.

Krok 02. Wybierz swojego budowniczego witryny

Teraz, gdy Twój cel został zidentyfikowany, nadszedł czas, aby wybrać odpowiednie narzędzia, aby go osiągnąć. Kreator stron internetowych (zwany także CMS, dla systemu zarządzania treścią) jest platformą, na której można tworzyć, personalizować i publikować stronę internetową - wszystko to z całkowitą niezależnością.

Na rynku dostępne są dziesiątki platform, ale nie wszystkie z nich są sobie równe. Wahasz się, której użyć? Zawsze podaję przykład zakupu samochodu. Dla właściciela jego marka jest najlepsza. Niektórzy panowie potrafią godzinami rozprawiać o świetności swojego pojazdu, o jego niezawodności i komforcie podczas jazdy. A gdy temat przerzucą na osiągi spalania i prędkości oraz jakimi są świetnymi kierowcami, to przechwałkom nie ma końca. Tak jest wśród projektantów stron internetowych.

Nie będę odbiegał od schematu i też przedstawię moją platformę, na której pracuję od 2013 roku. Wix znalazł się na pierwszym miejscu wśród twórców stron internetowych na świecie. I nie bez powodu, właściwie z wielu powodów:

Cena: Tworzenie, publikowanie i hosting witryny jest całkowicie bezpłatne, tak długo, jak chcesz. Jednak jeśli postanowisz ulepszyć swoją obecność online dzięki dostosowanym funkcjom, takim jak kompleksowe rozwiązanie eCommerce lub niestandardowa nazwa domeny, dostępne są również pakiety Premium ze wszystkim, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces online.

Twój styl, efekt: To rozwiązanie jest bardzo popularne wśród początkujących twórców, którzy lubią wygląd i styl DIY (zrób to sam), jak również wśród doswiadczonych projektantów stron internetowych, którzy tworzą strony internetowe dla setek klientów.

Wix jest jedynym twórcą stron internetowych dostosowanych do każdego poziomu wiedzy na temat tworzenia stron internetowych.

- ADI to pierwsza sztuczna inteligencja, która tworzy strony internetowe dla Ciebie,

- Corvid by Wix pozwala zanurzyć się w silniku witryny, aby tworzyć zaawansowane aplikacje, interfejsy API.W ten sposób na pewno osiągniesz wynik, który idealnie pasuje do Twojej marki i wygląda jak żadna inna witryna na świecie.

Platforma zbudowana przez profesjonalistów, dla profesjonalistów: Ponieważ Twoja witryna jest centrum Twojego życia online, Wix posiada wszystkie potrzebne i profesjonalne rozwiązania w jednym miejscu:

- biuletyny

- faktury

- bazy danych użytkowników itp.

Wszystkie dostępne są z jednego interfejsu i tylko jedno hasło do zapamiętania. Ponadto dbamy o to, by Twoja witryna była na równi z najwyższymi standardami w branży, od SEO (Twoja witryna korzysta z natychmiastowego indeksowania przez Google) do bezpieczeństwa (Wix zapewnia każdemu z użytkowników Certyfikat SSL i jest dumnym sponsorem inicjatywy Let's Encrypt na rzecz rozpowszechniania protokołu HTTPS na całym świecie).

Krok 03. Określ swój układ

Pamiętaj, to bardzo ważne: Pierwsze spojrzenie i wyrażenie opinii wynosi zaledwie 50 milisekund. Dlatego tak ważny jest świetny układ, który jest wizualną strukturą Twoich stron. Oczywiście możesz zacząć od zera z pustymi szablonami i zbudować fundament samodzielnie. Ale może to być przytłaczające, zwłasza jeśli jesteś początkujący w tej dziedzinie. Właśnie po to są szablony.

Zasadniczo szablony są witrynami o wstępnie zaprojektowanym układzie stworzonym przez profesjonalnych projektantów. Aby je dostosować na własne potrzeby, wystarczy usunąć, dodać lub zmienić dowolny element (tekst, obrazy,kolory itp.). Wix oferuje bibliotekę setek darmowych i wspaniałych szablonów stron internetowych, które już zawierają narzędzia potrzebne do każdego rodzaju działalności.

Dokonaj wyboru: Obecnie większość z nas korzysta z telefonów komórkowych i mediów społecznościowych. Wniosek jest taki, że ludzie przyzwyczaili się do przewijania. Ta ewolucja wyjaśnia rozwój nowego stylu layoutu: strony jednostronicowe, w których cała zawartość jest rozłożona na różne sekcje unikalnej strony. Ta modna opcja jest zalecana, jeśli nie masz zbyt wielu treści tekstowych do wyświetlenia.

Dobra rada jak zacząć i gdzie szukać inspiracji: Weź więc pióro, papier i zanotuj pomysły podczas przeglądania stron internetowych i platform społecznościowych jak Pinterest, platforma, która jest doskonałym źródłem inspiracji. Zapisz linki do stron, które wydają się Tobie ciekawe. Oglądaj je i analizuj pod kątem układu, koloru, przycisków do nawigacji itp.

Krok 04. Wybierz nazwę domeny

Mówiąc prosto, Twoja nazwa domeny to Twój adres w internecie, to co widzą Twoi użytkownicy na pasku przeglądarki, zaraz po "www.". Rejestracja Twojego konta ma kluczowe znaczenie dla sukcesu online. Strony internetowe z określoną domeną są automatycznie postrzegane przez użytkowników Internetu jako bardziej profesjonalne i godne zaufania. Po mądrym wybraniu nazwa domeny pomaga, takim wyszukiwarkom jak Google i Bing, zrozumieć Twoją witrynę, wpływając pozytywnie na SEO. Posiadanie własnej nazwy domeny jest pierwszym krokiem do uzyskania niestandardowego adresu e-mail.

A teraz jak wybrać nieapomnianą, unikatową nazwę domeny dla Twojej marki? To musi być:

- krótkie: im dłuższa, tym większe szanse na błędy w pisowni,

- proste: unikaj symboli, znaków specjalnych i liczb,

- transparentne: nazwa domeny powinna zawierać nazwę Twojej marki, aby uniknąć nieporozumień,

- sugestywne: wstaw podpowiedź, co robisz bezpośrednio - do nazwy domeny, gdy szukasz słów związanych z Twoją firmą.

Czy Twoja wymarzona nazwa domeny jest już zajęta? Uzyskaj informację w ciągu kilku sekund dzięki temu narzędziu dostępności domeny. Takich narzędzi jest wiele w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np.: "dostępność domen"...Jeśli jest dostępna, nie czekaj i zarezerwuj ją w internecie. Jeśli nie, nie panikuj! Wypróbuj różne odmiany oryginalnego wyboru - przyrostek na końcu domeny. Od .org do .com i .net można wybierać spośród 45 rozszerzeń domeny najwyższego poziomu (TLD). Wybierz taki, który pasuje do Twojego rodzaju działalności i ambicji geograficznych.

Krok 05. Zbierz swoje treści

Długo się zastanawiałem czy to jeszcze I etap naszej podróży, czy już II etap, który mówi o konkretnych działaniach. Patrząc na kroki od 01 do 04 stwierdziłem, że zbierając treści otrzymamy odpowiedź jaki układ wybrać, a z tym jest powiązana funkcjonalność strony, narzędzia i jak również słowa kluczowe, które mają wpływ na SEO.

Czyli czas na praktyczne przygotowanie materiałów, które będą prezentowane na Twojej stronie. Obejmuje to Twoje zdjęcia, slogany, filmy, teksty i inne. Oczywiście ważne jest, aby Twoja treść była oryginalna, co oznacza, że powinieneś ją stworzyć tak, jak potrafisz. W przeciwnym razie upewnij się, że nabyłeś ją na drodze prawnej.

Zapamiętaj! Zawsze stawiaj jakość ponad ilość. Ludzie czytają o 25% wolniej na ekranie, a zatem są mniej cierpliwi. Jeśli chcesz przyciągnąć ich uwagę, musisz pokazać tylko najlepsze treści. Moderacja jest również ważna, ponieważ im więcej treści umieszczasz na swojej stronie, tym dłużej trwa ładowanie. A jeśli odwiedzający będą czekać zbyt długo, opuszczą stronę bez podejmowania żadnych działań (nazywamy to "odbijaniem" w żargonie projektowania stron internetowych) - i udajemy się do konkurenta. Dlatego należy rozpowszechniać swoje treści na różnych stronach i stosować się do tych wskazówek, aby zoptymalizować wydajność witryny.

Dobra rada: Myśl o swojej stronie internetowej jak o swojej sobie, firmie online. Powinna reprezentować to, kim jesteś, od kolorów po czcionki i logo. Właśnie... LOGO. Jeśli go jeszcze nie masz, to teraz jest dobry moment, aby je stworzyć. Dobrą praktyką jest powiązanie go ze stroną główną, aby ludzie mogli łatwo poruszać się po witrynie.

Twoja marka już posiada własny język. Poprzez teksty i obraz tworzysz jej tożsamość.Etap II i Etap III już wkrótce. Zachęcamy do dyskusji i wymiany doświadczeń. Zapisz się na naszą listę mailingową, aby otrzymać powiadomienie o kolejnych artykułach edukacyjnych.

21 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dołącz do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację „Nielada Historia” w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Oświadczam, że zapoznałem/am się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Oświadczam, iz zapoznałem/am się z informacją dot. przetwarzania danych osobowych. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.

Dane kontaktowe:

ul. Dokerów 17, 80-812 Gdańsk

tel. kom.: +48 609 921 609