Pytania i odpowiedzi, czyli tzw. FAQ

Umiem szyć, chcę dołączyć do akcji.

Super! Jeśli jesteś z Trójmiasta, to zapraszamy na zalogowanie się do sieci wolontariuszy poprzez stronę www.nieladafundacja.org/szyjemy-maseczki.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku koordynuje wsparcie ponad 700 wolontariuszy i odezwie się do Ciebie w tej sprawie. Jako wolontariusz dostaniesz odpowiednie wytyczne, nr identyfikatora oraz ubezpieczenie na czas akcji. Czekajcie na kontakt!

Jeśli nie jesteś z Trójmiasta, ale z województwa Pomorskiego, to napisz na adres akcjamaska@gmail.com. Przekierujemy Cię do odpowiedniego oddziału terenowego w naszym województwie.

Jeśli nie jesteś z województwa Pomorskiego, to zajrzyj na grupę na Facebooku Polskie Krawcowe szyją, tam znajdziesz grupę lokalną, w której możesz działać.

Nie umiem szyć, ale chcę dołączyć do akcji i na przykład rozwozić maseczki.

Chcemy założyć grupę szycia maseczek w naszej miejscowości. Od czego zacząć?

Cała instrukcja oraz nasze porady są w tekście Jak założyć grupę lokalną? to się tyczy zarówno działań w pomorskim, jak i w całej Polsce.

Jeśli działacie w województwie pomorskim, zachęcamy do kontaktu z naszymi sztabami terenowymi. Napisz na akcjamaska@gmail.com z jakiej miejscowości jesteś? Odezwiemy się z odpowiednim kontaktem.

Działamy lokalnie. Czy możemy liczyć na finansowanie naszych zakupów?

Tak, jeśli jesteście z województwa pomorskiego. Wyślijcie nam informację o potrzebach na adres akcjamaska@gmail.com Nasz koordynator się odezwie.

Jeśli nie jesteś z województwa pomorskiego, zajrzyj na akcję Polskie Krawcowe Szyją dla, tam znajdziesz informację o lokalnych inicjatywach organizujących szycie.

Jesteśmy zakładem krawieckim, szwalnią. Chcemy pomóc w akcji!

Jeśli jesteście z województwa pomorskiego. Wyślijcie nam informację o możliwościach na adres akcjamaska@gmail.com Nasz koordynator się odezwie.

Czy szpital przyjmie maseczki, które szyjemy?

W ramach akcji #ngosySZYJĄMASKI3city wszystkie zamówienia są realizowane z bezpośrednich zleceń pomorskich szpitali. Tak, te szpitale przyjmą nasze maseczki.

Jeśli działacie poza regionem pomorskim, musicie dowiedzieć się czy dana jednostka jest zainteresowana maseczkami higienicznymi.

Czy te maseczki mają atest?

Nie. Te maseczki nie są maseczkami ochronnymi, tylko maseczkami HIGIENICZNYMI. To znaczy, że nie chronią przed koronawirusem, ale są bardzo ważne w każdej placówce medycznej i opiekuńczej. Maseczki, które szyjemy są szyte zgodnie z wytycznymi pomorskich szpitali, mają za zadanie chronić pacjentów przed naszymi „wydzielinami” oraz przed ciągłym dotykaniem twarzy rękami.

Czy zamiast flizeliny/fizeliny/włókniny medycznej możemy użyć zwykłej krawieckiej czy agrowłókiny?

NIE!!! Flizelina medyczna 100 % nietoksyczna, wykonana z polipropylenu.

Jaką gramaturę powinna mieć flizelina?

W branży medycznej używanych jest kilka rodzajów flizeliny w zależności od tego, jakie jest jej przeznaczenie – czy jest to rolka na leżankę, prześcieradło, podkład, kombinezon, fartuch czy też czepek. Im mniejsza gramatura, tym jest cieńszy materiał. Spotykamy się z gramaturami od 12 do 150 gr/m2.

Do maseczek najlepsza jest 25 do 50 gr/m2. Z tym że jeśli macie tę grubszą, wtedy szyjecie z tylko 2 warstw, bo inaczej maseczki będą za sztywne.

Czy możemy sami uszyć filtr medyczny?

NIE! Filtr medyczny musi być atestowany.

Z jakich tkanin możemy szyć maseczki wielorazowe?

Najlepiej z nowego płótna bawełnianego, może być we wzory. Tkaniny z domieszkami nie spełnią swoich funkcji.

Nie mogę kupić gumek?

Gumki możesz zastąpić troczkami – ale uwaga musi to być materiał 100% bawełna – tasiemki, sznureczki, paski.

PAMIĘTAJ! „Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają noszenie maseczek (i zgłaszanie się do lekarza) wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym. Zdrowe osoby potrzebują maseczek tylko wówczas, gdy opiekują się przebywającą w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji.” Źródło: Puls Medycyny